| VÁZMÉRETek | 16.5“, 19.0“, 21.5“ |
| vázanyag, RUGÓÚT (E/H MM) | Alu 6061.T6 Multibutted |
| VILLA | Rock Shox Recon Silver TK Tapered, 15mm + PopLoc Sprint remote LO, 100mm |
| HAJTÓMŰ | Shimano SLX Hollowtech II 38/24T |
| ELSŐ VÁLTÓ | Shimano SLX |
| HÁTSÓ VÁLTÓ | Shimano XT GS Shadow Plus |
| VÁLTÓKAR | Shimano Deore RapidFire Plus 2x10 |
| FOGASKOSZORÚ | Shimano HG50-10 11-36T |
| LÁNC | KMC X10 |
| FÉK | Shimano BR-M396 hydraulic disc brake, rotor 180/160mm |
| KÖZÉPCSAPÁGY | Shimano SM-BB51 |
| KORMÁNYCSAPÁGY | FSA Orbit 1.5E ZS No.57B |
| Pedals | Marwi SP-610 |
| AGY | Shimano Deore CL 15mm/HB-M4050 |
| FELNI | Weinmann U32 Disc Race 32H |
| KÜLLŐK | Sapim galvanized |
| GUMIKÖPENY | Schwalbe Smart Sam 29x2.10" |
| KORMÁNYFEJ | ONE Sport R 31.8mm |
| KORMÁNY | ONE Sport R |
| MARKOLAT | ONE MTB Lock-on dual density kraton-gel |
| NYEREGCSŐ | ONE Sport R |
| NYEREG | RM XCP Race |